Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Во текот на денешниот ден се очекува УЈП да ја објави листата на компании кои и покрај тоа што добиле помош од државата не ја исплатиле ноемвриската плата на вработените

Во текот на денешниот ден се очекува УЈП  да ја објави листата на компании кои и покрај тоа што добиле помош од државата не ја исплатиле ноемвриската плата на вработените.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, листата на новите неисплаќачи ќе биде доставена до генералниот секретаријат на Владата за да се објави на првиот работен ден во 2021.

351 претпријатие по опомената ја исплатиле платата за месец ноември. Најмногу работодавачи кои до сега не го направиле тоа се 43 во трговијата на мало, 37 во подготовка на оброци и 22 транспорт во транспортот.

Управата за јавни приходи за една недела ќе ги блокира сметките на фирмите кои до сега не ја исплатиле платата на своите вработени а примиле државна помош, најави директорката Сања Лукаревска на денешната прес-конференција.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...