Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Британците праќаат “РОБОТ” ДА ЈА ИСТРАЖУВА МЕСЕЧИНАТА

Кога ќе полета до Месечината, Асагумо ќе биде првата британска сонда на планетата.

Британската компанија има многу интересен план како да ја истражувате Месечината. Тие сакаат да испратат ровер на површината на природниот сателит на Земјата, кој досега не бил виден – наместо тркала, тој би имал нозе. Според Science Focus, малиот ровер треба да личи на роботски пајак, а треба да се упати кон Месечината летото 2021 година. Идејата за роботски пајак за Месечината му припадна на основачот на Spacebit Павел Танасиук додека ја слушаше познатата песна на Дејвид Боуви „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars“.

И како што велат останатото е историја. После многу смислување и конструирање, Спејсбит сега го усовршува својот робот, наречен Асагумо (јапонска поговорка за утринскиот пајак што носи богатство), усовршувајќи го со НАСА. Асагумо ќе биде висок само десет инчи со четири нозе, личи на пајаци, опремен со рамни „стапала“ за да не падне на земја. Е биде опремен со инструменти за мерење на зрачење, но и алатки за тестирање на почвата за евентуално наоѓање вредни метали. Но, она што го прави уште попосебно е фактот дека ќе биде опремен со Wi-Fi со кој ќе комуницира со леталото што ќе го донесе на Месечината и технологијата што се користи во беспилотните летала, така што ќе може да „лета“ назад кон леталото ако изгуби сигнал.

Кога ќе полета до Месечината, Асагумо ќе биде првата британска сонда на планетата. Инженерите на „Спејсбит“ развија нозе, што ќе му овозможи на роботот да се движи по карпестата површина на Месечината, но и да истражува цевки од лава, со дијаметар од неколку десетици метри, за да ја истражи внатрешноста на планетата. Имено, некои научници сметаат дека овие цевки би можеле да бидат совршено место за изградба на база, бидејќи тие ги штитат астронаутите од метеори кои ја погодуваат површината на Месечината, сончевото зрачење и екстремно ниските температури.

Во „Спејсбит“, тие сакаат да го спуштат роботот во долината Шротер, која се наоѓа во лунарниот регион Океанус Процеларум, бидејќи е рамен, без камења и кратери и има доволно сончева светлина.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...