Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

237 нови позитивни на Ковид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 123
-Куманово 15
-Дебар 1
-Штип 4
-Прилеп 8
-Тетово 7
-Струга 11
-Велес 5
-Битола 5
-Охрид 13
-Кавадарци 11
-Гевгелија 6
-Струмица 5
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Берово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 2
-Ресен 1
-Неготино 6

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје (75г), двајца од Куманово (61 и 65г), еден од Штип (71г), еден од Битола (66г), еден од Охрид (79г), еден од Радовиш (75г) и еден пациент од Кочани (67г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 460 оздравени пациенти од:
-Скопје 219
-Куманово 28
-Дебар 6
-Штип 8
-Прилеп 27
-Тетово 22
-Велес 14
-Битола 21
-Кавадарци 27
-Гостивар 18
-Гевгелија 12
-Струмица 11
-Крива Паланка 4
-Радовиш 4
-Кочани 9
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 5
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 8
-Ресен 2
-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84024, бројката на оздравени пациенти е 62929, на починати е 2530, а бројот на активни случаи изнесува 18565.

најчитани вести

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Почесниот претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Милутин Мркоњиќ синоќа е итно хоспитализиран во болница во Белград. Според српските медиуми, тој е негативен на коронавирус,...