Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЏО БАЈДЕН ЌЕ СЕ ВОЗИ ВО ВИСТИНСКИ “БУНКЕР” (фото)

Автомобилот на 46-от претседател на Соединетите Американски Држави може слободно да се нарече бункер на 4 тркала. Неговото име е „Cadillac One“, но некои го нарекуваат ѕверот.

Причината е јасна: последниот автомобил на претседателот на САД е најбезбеден во светот. Тој всушност е вистински бункер на тркала: може да издржи хемиски напад, оган, мина. Од друга страна, безбедноста на американскиот претседател секогаш била на прво место.

Автомобилот го вози војник кој е обучен од американските тајни служби за било каква неочекувана ситуација, вклучително и  потребата од изведување маневри и трикови. Прозорците се составени од пет слоја стакло и поликарбонат, способни да издржат секакви куршуми.

Тие не може да се отворат со исклучок на тој кај возачот кој се отвора 8 сантиметри. За комуникација има сателитски телефон со директна линија која е секогаш отворена кон потпретседателот и Пентагон.

Вратите се блиндирани и се дебели повеќе од 20 сантиметри, повеќе од двојно од обичните автомобили. Откако ќе бидат затворени, тие создаваат 100% изолирана средина што може заштити дури и во случај на хемиски напад.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...