Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ РАЗГОВОР НА АРКАН: “Денес сум најсреќен човек, ги отплатив сите долгови, никому повеќе не должам ништо..”

Го најдов Аркан во фоајето

Љубомир Михајловиќ, основач и долгогодишен прв човек на Комерцијална банка, откако беше прогонет од рајот на политичката милост, реши да молчи. По многу години, тој реши да ја прекине тишината и да открие некои детали од животот што не и се познати на јавноста. Не е тајна дека Михајловиќ беше омилен банкар за многумина, а дека Жељко Ражнатовиќ Аркан беше еден од неговите пријатели.

Željko Ražnatović Arkan

Тој се сеќава на медиумите дека разговарал со Аркан непосредно пред неговото убиство во тогашниот хотел Интерконтинентал на 15 јануари 2000 година:

– Отидов на пливање, како што препорача физијатар, ме болеше десното рамо. Го најдов Аркан во фоајето. Веднаш ме покани да седнам. Инаку, тој ме нарече „Генерал“, поради презимето Михајловиќ. Тој ми рече: “Генерале, денес сум најсреќниот човек на светот. Ги отплатив сите долгови, никому повеќе не должам ништо”.

– Седев со него до 17 часот. Додека разговаравме, двајца чудни мажи постојано шетаа покрај нас и правеа „ножици“. Го свртев неговото внимание на фактот дека сум изненаден од она што тие го прават. Тој ми одговори дека не се грижам затоа што има луѓе што контролираат сè. Додека се спуштив кон базенот, полицајците влегоа и почнаа да викаат дека Аркан е убиен. Кога излегов од хотелот, веќе имаше новинарски и телевизиски екипи и јас бев првиот кој беше фотографиран како го напуштам местото на злосторството – рече Михајловиќ.

најчитани вести

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Забава

Либи Пауел е убавица од Австралија која се занимава со фитнес и хара на социјални мрежи. Нејзиниот Instagram има повеќе од милион следбеници, а Лили може...

Забава

Цеца ги воодушеви фановите со видео кое го објави на Инстаграм на кое таа е дефинитивно е во најсекси издание за годинава. Пејачката одлучила да...