Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СКАНДАЛ СО ПРИСЛУШКУВАЊЕ ВО СРБИЈА – ТАРГЕТ БИЛ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВУЧИЌ

Откако е откриено дека претседателот е прислушкуван годинаипол, и дека знае кој стои позади таа акција, безбедносните стручњаци велат дека е потребна итна и темелна истрага.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ открил во интревју за Курир дека е прислушкуван годинаипол и дека знае кои стои позади таа акција, како и дека верува во надлежните органи сето тоа ќе го испитаат. Тој навел дека има докази за сопствените снимени разговори.

Според зборовите на Орхан Драгаш, директор на Меѓународниот институт за безбедност, прислушкување на претседател на една земја е кривично дело и претставува обид за рушење на уставниот поредок. Како што велат, тоа е државен удар, за што е потребна темелна истрага и епилог на целата приказна.

– За тоа дека сум прислушкуван имам докази. Ги имам сопствените снимени разговори, бидејќи некои мислеле дека тоа можат да го избишат. Верувам дека надлежните органи тоа ќе го исптаат, и доколку тоа е недвосмислено кршење на законот, сторителите на ова дело ќе одговараат – навел Вучиќ.

На прашањето дали знае кој го прислушкувал, односно по чии налог, претседателот на Србија рекол: – Не ги знам имињата на луѓето кои ме прислушкувале, но знам кој стои позади тоа..

најчитани вести

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...