Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Еве како се случила трагедијата по која осум млади од Босна го загубија животот за Нова година

Агрегатот за струја што се користел за загревање на викендичката во која осум тинејџери во Посушје се задушија на новогодишната ноќ бил во оставата, чајната кујна на северната страна од вилата.

Во таа оставата, чајна кујна, едната врата била затворена, а другата подотворена, додека прозорецот се наоѓал директно преку просторијата каде што беа девојчињата и момчињата.

За време на истрагата било утврдено дека затоа што прозорецот бил полуотворен, најверојатно, на тој начин, издувните гасови – јаглерод моноксид, задушиле осум млади луѓе, пишува Аваз.

Веднаш по истрагата беа земени примероци од крв и урина од сите починати, кои беа испратени на анализа и кои заедно со наодите од обдукцијата ќе ја расветлат оваа невидена трагедија. Обдукција ќе се направи денес и утре.

Осум млади девојки и момчиња ја дочекуваа Новата година заедно со уште шест пријатели, кои по забавата, во четири часот наутро, за среќа заминале во соседната куќа за викенди да спијат. Еден од момците од соседната викенд куќа ги пронашол мртви вчераутро во 10 часот.

Министерството за внатрешни работи на Кантонот Западна Херцеговина и Обвинителството за ЗХК соопштија дека засега сè укажува дека смртта настапила како резултат на испуштање отровни гасови од агрегаторот, кој се наоѓала во помошната просторија на викендичката каде што Иван Миличевиќ, Стипе Ромиќ, Мирела Резо, Шана Павковиќ, Миа Солдо, Стипе Павковиќ, Марија Павковиќ и Стјепан Јукиќ, сите родени 2001 година ја славеле новогодишната ноќ..

најчитани вести

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Почесниот претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Милутин Мркоњиќ синоќа е итно хоспитализиран во болница во Белград. Според српските медиуми, тој е негативен на коронавирус,...