Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ДЕНЕС ПЛАЧЕШЕ ЦЕЛА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – УЖАСНАТА ТРАГЕДИЈА ЌЕ ОСТАВИ ВЕЧНА БОЛКА

Осум некролози на една табла, и тоа сите сини, за млади луѓе. На фотографијата се прикажани тешките моменти низ кои поминува Посушје, цела Херцеговина, но и целиот регион.

Секој камен од тврдата херцеговинска почва плачеше денес. Нема кој не го трогна трагедијата во која животот го загубија осум млади луѓе на новогодишната ноќ.

Откако беше извршен погребот на Мирела Резо во 12 часот, погребот на младиот Стјепан Јукиќ беше одржан на истите гробишта, во Посушје.

За другите шест момчиња и девојчиња погребот ќе биде организиран утре.

– Како да го соберете срцето во дланки кога пукна во милион парчиња – напиша порака класната на децата од Посушје

Да потсетиме, на новогодишната ноќ во страшната трагедија во Трибистово во општина Посушје, најверојатно поради задушување со гас од генераторот во вилата, починаа следните лица: Иван Милишевиќ (роден на 29.08.2001), Стипе Ромиќ (роден на 27.09.2001), Мирела Резо (8 септември 2001 година) Жана Павковиќ (родена на 15 септември 2001 година), Миа Солдо (родена на 4 август 2001 година), Стипе Павковиќ (роден на 22 септември 2001 година) Марија Павковиќ (родена на 16 април 2001 година), Стјепан Јукиќ (роден на 9 септември 2001 година) . 

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...