Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Нови 46 заболени од Ковид-19, 12 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 22
-Куманово 2
-Прилеп 1
-Тетово 1
-Струга 7
-Охрид 3
-Кавадарци 4
-Гостивар 3
-Македонски Брод 1
-Ресен 1
-Неготино 1

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 39
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 9
-Охрид 33
-Кавадарци 41
-Гостивар 9
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Крива Паланка 3
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 2
-Неготино 17

Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Свет

Американецот Бил Бентер е веројатно единствениот милијардер во светот кој своето незамисливо богатство го стекнал со обложување. Овој генијалец успеа да го победи системот!...