Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Новак Ѓоковиќ влегува во нов бизнис – ИНВЕСТИРА МИЛИОНИ ВО НЕДВИЖНОСТИ

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и дрога… останале на улица. Но, има и поинакви примери како Кристијано Роналдо или Новак Ѓоковиќ. 

Тенисерот Новак Ѓоковиќ ја заврши својата работа со купување вила во Марбељa, Шпанија, пред околу 20 дена, а тоа е имот што тој редовно го изнајмува со цел подобри подготовки за сезоната. Со оваа аквизиција, неговиот список на инвестиции во недвижнини сега вреди повеќе од 30 милиони евра, пишува Спортске новости.

Токму во таа вила во Шпанија првиот тенисер на светот го помина првиот дел од карантинот поради вирусот корона, а сега тој реши да издвои околу 10 милиони евра за да го купи. Се чини дека сопственикот на 17 грен слем титули планира да го пресели своето постојано живеалиште од Монте Карло, како што пренесуваат некои српски медиуми, па затоа Марбеља е решението заради близината и попријатната клима.

Што поседува Новак Ѓоковиќ од недвижен имот?

Станот во Монте Карло вреди најмалку пет милиони евра, а има и два стана во Менхетен, како и стан во Мајами. Наводно, вкупната вредност на овие станови е околу 12 милиони евра.

Тој е сопственик на нов пентхаус од 250 квадратни метри во елитната белградска населба Вест 65, а за имотот наводно платил 550.000 евра.

Тој исто така поседува стан во елитната населба Тиват во Порто Монтенегро, вреден околу 2,2 милиони евра, што служи како „лансирна рампа“ за крстарењата на Јадранското Море.

Постојат низа други имоти, а се проценува дека сите заедно времето во моментов е повеќе од 30 милиони евра. Новак Ѓоковиќ е тенисер кој заработил најмногу во историјата на тенисот само од наградите на турнејата, каде што не сметаат спонзорските договори, се проценува дека тој е човек чие вкупно богатство е над 250 милиони долари.

најчитани вести

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Забава

Либи Пауел е убавица од Австралија која се занимава со фитнес и хара на социјални мрежи. Нејзиниот Instagram има повеќе од милион следбеници, а Лили може...

Забава

Цеца ги воодушеви фановите со видео кое го објави на Инстаграм на кое таа е дефинитивно е во најсекси издание за годинава. Пејачката одлучила да...