Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Не е само оваа, има повеќе нови години во различно време – Еве кој слави различно

Желби надеж и верување дека со Нова година се ресетира судбината и се почнува од ново. Но, не за сите во светот во исто време. Постојат неколку нови години кои, различните култури, ги слават во различни датуми и на различен начин, а ова се деталите за секоја од нив.

За повеќето луѓе на планетата крајот на декември е симбол на збогување со старата година, месец на носталгија и сеќавања, но и нови одлуки и планови. Со нетрпение го чекаме 1 јануари како датум кога ќе ги замениме календарите и ќе започнеме нова страница од нашите животи, а прославата на 31 декември е веќе традиционално „најлудата ноќ“ во годината. 

Традиционално, Новата година се слави низ целиот свет на 1 јануари, но неколку култури не се вклопија во оваа патека. Најпознатата „алтернативна“ Нова година е кинеската, еврејската, исламската и секако нашата православна, но тоа е само почеток.

И додека главните плоштади околу планетата – Times Square во Њујорк, Трафалгар плоштад во Лондон, па дури и нашиот плоштад, се полни до дупка на 31 декември, некаде ноќта на 1 јануари, тие спиеја прилично мирно.

КИНЕСКА НОВА ГОДИНА

Повеќе од 1,3 милијарди луѓе ја слават кинеската Нова година, а се слави помеѓу 21 јануари и 21 февруари. Датумот за добредојде се менува секоја година врз основа на лунарниот и сончевиот календар и започнува со втората нова месечина, по зимската краткоденица. Овој празник е познат и како Пролетен фестивал (Чун ieи) и се слави 40 дена.

Кинескиот лунарен календар ги има своите корени во 2.637 п.н.е., а годината е поделена на 12 месеци, од кои секој има 39,5 дена. Еден лунарен циклус трае 60 години, а се состои од пет помали циклуси, од кои секој трае 12 години и е во знак на животно. Легендата вели дека Буда ги замолил сите животни да дојдат кај него пред да ја напушти земјата. Бидејќи само 12 животни дојдоа да се збогуваат со него, тој секоја година именуваше за едно од нив за наградата Буда. Оваа година се одбележува годината на змејот.

ЕВРЕЈСКА НОВА ГОДИНА

Евреите ја слават таканаречената Рош Хашана, нивната нова година, која според грегоријанскиот календар може да биде помеѓу 5 септември и 5 октомври. Исто така се нарекува „празник на трубите“.

Сепак, еврејската традиција нема практика да се радува во овој период од годината, тоа е всушност период на самоиспитување, кога верниците се обидуваат да се откупат сите недели, но и да им простат на другите. Тој дува во шуфар чии звуци, кои потсетуваат на плачење, треба да повикаат на покајание.

Традиционалното еврејство знае за обичајот да оди во река каде што има риби во текот на првото утро на овој празник. Се молат и трошки леб се фрлаат во вода, што го симболизира отфрлањето на гревот. Овој празник започнува периодот наречен „десет дена покајание“ и завршува со празникот Јом Кипур.

ПЕРСИСКА НОВА ГОДИНА

Персиската или иранската Нова година го одбележува првиот ден на пролетта и се нарекува Норуз (буквално нов ден), што е обичај стар повеќе од 4.000 години и потекнува од старата персиска религија – маздаизам и зороастризам. Единствената разлика е во тоа што наместо на париската света книга, сега е Куранот на празничната трпеза. За самиот Норуз, секое домаќинство поставува „софра на седумте грева“ што се состои од зелена боја (како пченицата што ја садиме пред Божиќ), јаболко, саман – еден вид алва, лук, оцет, овошен сендџ и зачин добиен од споменатото овошје.

Персискиот Дедо Мраз се вика Аму Норуз и неговата „униформа“ е шарена облека, чувствувана капа и лице намачкано со јаглен. Традиција е да се шета по улици и да се пеат смешни песни. Норуз го слават повеќе од 300 милиони луѓе ширум светот, пред се во Иран, Ирак, Авганистан и Азербејџан, а официјалниот празник е и во провинцијата Британска Колумбија во Канада.

ТАЈЛАНДСКА НОВА ГОДИНА

Сонгкран се слави во Тајланд како тридневен фестивал на вода од 13 до 15 април. Тогаш се слави будистичката Нова година. За време на парадата, поставени се огромни статуи на Буда, од кои водата тече кон минувачите. Во малите села, младите се попрскуваат со вода и вообичаено е да се пуштаат риби во реката како акт на убезност.

За Сонгкран, луѓето врзат конец едни на други на зглобовите за да покажат почит. Едно лице може да добие дури 30-тина нишки, секоја од некој друг, и тие се носат на рака додека не паднат.

ИНДИСКА НОВА ГОДИНА

Индија е земја со толку многу култури и религиозни групи, што е тешко да се избројат сите Нови години што се слават тука. Повеќето луѓе го слават овој празник на 1 јануари, како и остатокот од светот, но подеднакво внимание се посветува на оние датуми кои се поврзани со одредени хиндуистички или будистички ритуали.

Еден од празниците што го означуваат почетокот на новата година во Индија е Дивали, кога се организира тридневен Фестивал на светлината. Оваа парада се слави некаде во периодот од средината на октомври до средината на ноември и започнува најтемната есенска ноќ, онаа кога на небото нема месечина, во која се палат илјадници и илјадници свеќи и ламби и во куќата и на улиците.

ДРУГИ НОВИ ГОДИНИ

Индонезија слави две Нови години – тие официјално ја слават „класичната“ на 1 јануари, но исто така е има и исламска, чиј датум варира од година во година.

Руската и Македонската православна црква ја слават и Новата година според јулијанскиот календар, кој се слави ноќта помеѓу 13 и 14 јануари.

Виетнамската Нова Година во повеќето случаи ќе падне на истиот ден со Кинеската, освен ако временската разлика не се меша. Значи, тие се разликуваат само по тоа што во Виетнам се користи временската зона по Ханој наместо временската зона во Пекинг.

Во Мароко, почетокот на Новата година се одбележува на десеттиот ден од Мухарем – првиот месец од исламската година. Да ве потсетиме, исламскиот календар е за 11 дена пократок од нашиот.

најчитани вести

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Свет

Американецот Бил Бентер е веројатно единствениот милијардер во светот кој своето незамисливо богатство го стекнал со обложување. Овој генијалец успеа да го победи системот!...

Забава

Либи Пауел е убавица од Австралија која се занимава со фитнес и хара на социјални мрежи. Нејзиниот Instagram има повеќе од милион следбеници, а Лили може...