Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НЕВЕРОЈАТНО: Ова е најдобрата оптичка илузија за 2020 година (видео)

Д-р Кокичи Сугихара од Јапонија направи 3D модел на познатата оптичка илузија на скалилото на Шредер, што беше откриено уште во 1858 година од германскиот научник Хајнрих Г. Шредер.

Оптичката илузија на Сугихара беше избрана за најдобра во 2020 година од страна на Neural Correlate Society (NCS).

Видеото покажува како изгледаат оригиналните скали на Шредер, но и 3Д моделот на Сугихара за оваа оптичка илузија што не остава уште позачуденети од неговата дводимензионална верзија.

најчитани вести

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Свет

Американецот Бил Бентер е веројатно единствениот милијардер во светот кој своето незамисливо богатство го стекнал со обложување. Овој генијалец успеа да го победи системот!...

Забава

Либи Пауел е убавица од Австралија која се занимава со фитнес и хара на социјални мрежи. Нејзиниот Instagram има повеќе од милион следбеници, а Лили може...