Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Израел масовно вакцинира – ОКОЛУ 12% ОД ЛУЃЕТО ВЕЌЕ ЈА ПРИМИЛЕ ПРВАТА ДОЗА

Над еден милион Израелци ја примиле вакцината против коронавирус, што претставува највисоко ниво во светот, додека се зголемуваат глобалните напори за имунизација на населението.

Според  веб-страницата за глобалната вакцинација поврзана со Универзитетот во Оксфорд, Израел има стапка од 11,55 дози  на 100 жители, после доаѓа Бахреин со 3,49 и Велика Британија со 1,47.

За споредба, Франција вкупно вакцинираше 138 лица до 30 декември.

Во меѓувреме, повеќе од 1,8 милиони луѓе сега починаа од вирусот ширум светот.

САД се далеку од целта која ја поставија за да вакцинираат 20 милиони луѓе до крајот на 2020 година, па само 2,78 милиони ја имаа примено првата доза до 30 декември./ BBC/

најчитани вести

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Свет

Американецот Бил Бентер е веројатно единствениот милијардер во светот кој своето незамисливо богатство го стекнал со обложување. Овој генијалец успеа да го победи системот!...

Забава

Либи Пауел е убавица од Австралија која се занимава со фитнес и хара на социјални мрежи. Нејзиниот Instagram има повеќе од милион следбеници, а Лили може...