Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Британската влада донесе одлука да ги затвори сите основни училишта во Лондон во следните две недели

Британската влада донесе одлука да ги затвори сите основни училишта во Лондон во следните две недели со цел да се спречи ширењето на новиот многу заразен вид на вирусот корона, објави градоначалникот на главниот град Садик Кан.

Владата конечно го разбра и го смени своето мислење, напиша градоначалникот на Лондон Садик Кан на Twitter, додавајќи дека сите училишта во Лондон ќе бидат третирани еднакво и ќе останат затворени.

Тој исто така му се заблагодари на министерот за училишни стандарди Ник Гиб за нивните конструктивни разговори во претходните два дена, пренесува Ројтерс.

Британскиот министер за образование Гевин Вилијамсон во средата го претстави планот за одложување на отворањето на средните училишта, со кој се предвидува повеќето основни училишта во кои учествуваат деца под 11-годишна возраст да бидат отворени навреме следната недела, по крајот на Божиќните празници.

Планот предвидува основните училишта да останат затворени само во оние области кои се најтешко погодени од пандемијата, што важи и за некои делови од Лондон. Сепак, оваа одлука беше обжалена од локалните власти во некои делови на земјата каде е предвидено да се отворат основните училишта.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...

Свет

Американецот Бил Бентер е веројатно единствениот милијардер во светот кој своето незамисливо богатство го стекнал со обложување. Овој генијалец успеа да го победи системот!...