Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МИНАТАТА ЈА СЛАВЕВМЕ СИТЕ ОСВЕН ТИЕ, СЕГА Е ОБРАТНО – Еве како ВУХАН ја пречека новата година (видео)

Жителите на Кирибати, Самоа и Божиќниот остров во Тихиот океан први влегоа во 2021 година.

По нив, прославата започна во Нов Зеланд, каде Окланд беше првиот голем град што ја дочека Новата година.

Јапонија, Јужна Кореја и пет други азиски и пацифички земји исто така ја дочекаа Новата година во 16 часот по средноевропско време, а сето тоа беше изведено со спектакуларен огномет.

Новата година пристигна и во Австралија и се прослави со познатиот огномет.

Вухан, градот од кој коронавирусот започна да се шири кон крајот на 2019 година, кој го парализира целиот свет во 2020 година, исто така влезе во 2021 година.

Граѓаните на овој кинески град во голем број излегоа на улиците вечерва, додека добар дел од остатокот од светот, вклучително и граѓаните на Македонија, останаа во своите домови за време на Новата година.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...