14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

536 НОВИ ЗАБОЛЕНИ, 15 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 213
-Куманово 18
-Дебар 13
-Штип 13
-Прилеп 37
-Тетово 30
-Струга 23
-Велес 17
-Битола 29
-Охрид 18
-Кавадарци 23
-Гостивар 13
-Гевгелија 7
-Струмица 8
-Крива Паланка 9
-Радовиш 10
-Крушево 3
-Кочани 6
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 4
-Виница 2
-Делчево 6
-Свети Николе 6
-Кичево 2
-Ресен 5
-Неготино 11

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од:
-Скопје 248
-Куманово 83
-Дебар 7
-Штип 28
-Прилеп 50
-Тетово 30
-Струга 32
-Велес 17
-Битола 25
-Охрид 30
-Кавадарци 41
-Гостивар 27
-Гевгелија 12
-Струмица 20
-Радовиш 12
-Крушево 1
-Кочани 24
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 3
-Валандово 7
-Виница 2
-Кратово 3
-Свети Николе 8
-Кичево 17
-Ресен 4
-Неготино 7

Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447, на починати е 2503, а бројот на активни случаи изнесува 19379.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести