Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ресторан во Богота нуди хамбургер со 24 каратно злато – ЕВЕ КОЛКУ ЌЕ ВЕ ЧИНИ

Ресторан во колумбиската престолнина Богота нуди хамбургер завиткан во 24 каратно злато. Цената на овој хамбургер е 60 долари.

Во средината на лебот има компири, говедско, крцкава карамелизирана сланина, похован кромид, сирење и на крај пет парчиња златни лисја за јадење.

Секој лист е дебел 0,015 милиметри.

Сопственичката на колумбискиот ресторан „Toro McCoy“ вели дека била инспириран од ресторани во Турција, каде што служеле сличен хамбургер.

Таа се надевам дека ќе донесе нови кулинарски искуства на колумбиските вечери, особено сега кога патувањата се ограничени, поради пандемијата.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...