Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НОВИОТ МУТИРАН COVID-19 СЕ ШИРИ НИЗ САД

Калифорнија во средата го потврди првиот случај на нов, позаразен вид на COVID-19, што ја прави втора држава во САД што има пациент заразен со Б117.

Пред Калифорнија, во Колорадо беше потврден случај на многу заразен вид на ковид 19, потсетува АП.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њус, рече дека заразеното лице е од Јужна Калифорнија и тоа го открил за време на јавен разговор преку Интернет со Ентони Фаучи, водечки имунолог во САД.

  • Жителите на Калифорнија не треба да мислат дека ова е нешто чудно, згора на тоа, се очекуваше, рече Фаучи.

Вестите не дадоа детали за лицето кое било заразено.

Првиот човек во Соединетите Држави кој бил заразен со нов вид на COVID-19 бил чувар на националниот парк во Колорадо, кој за време на пандемијата отишол да помага во домовите за стари лица, но здравствените работници се сомневаат дека неговиот колега веројатно има ист вид COVID-19.

Овие два случаи покренаа прашања – како вирусот што циркулираше во Англија дојде во САД и дали е предоцна да се запре сега, додека експертите сметаат дека В117 во голема мера циркулира во Америка.

  • Вирусот се повеќе се прилагодува, како елен во шума, предупреди Ерик Топол, раководител на еден од истражувачките институти во САД.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...