Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Новата 2021година нека биде нов почеток – 10 авантури кои мора да ги поминете!

Иако оваа година беше многу тешка и предизвикувачка за сите нас, не треба да заборавиме дека животот е полн со убави моменти и авантури, и дека не само во светот, туку и релативно блиску до нас, постојат неверојатни дестинации кои вреди да се посетат.

Иако, се разбира, по 50-та година, животот не запира, треба да доживеете патувања што го менуваат погледот на животот за многу луѓе.

1. Обиколка на сите поголеми градови во Европа

Направете список со европски градови што сакате да ги посетите кога конечно ќе заврши пандемијата.

Нема да ви требаат премногу пари за оваа патничка авантура, особено ако редовно ги следите цените на сместувањето, авионските билети или понудите од туристичките агенции.

2. Патување со авион

Кога пресметувате колку е евтино да одите во Париз или Мадрид, може да забележите дека вашето патување би било попогодно ако одите со авион наместо со автобус.

И, ако не сте имале шанса да летате како дете, сепак можете да изберете погодна дестинација и да почувствувате како е да се патува низ облаците.

3. Планинарење

Иако веројатно сте оделе на рекреативен час или екскурзија на планина неколку пати за време на школувањето, треба барем еднаш во животот да искусите како изгледа вистинско, сериозно планинарење.

Не мора веднаш да одите во Мон Блан, највисокиот врв на Алпите, но можете да се придружите на група планинари во Македонија, а кога ќе се чувствувате подготвени, дури можете да ја посетите Словенија и да го освоите Триглав. И не заборавајте – секогаш одете со водич, за да не се изгубите.

4. Кампување

Можеби не сте љубител на инсекти и да спиете на земја, но ноќта помината под ведро небо и подготовка на храна на камперски оган во друштво сигурно ќе остане во вашите убави спомени.

5. Јога камп

Многумина кои никогаш не практикувале јога и се изненадени кога сфаќаат колку може да биде смирувачко и корисно за умот и телото. Не мора да бидете мајстор за јога за да уживате неколку дена на некое убаво место за да вежбате заедно.

Јога-камповите се особено популарни во текот на пролетта и летото.

6. Крстарење

Дали некогаш сте се запрашале зошто заплетот на романот често се случува на брод? Има нешто романтично во идејата дека сте на отворено море, далеку од цивилизацијата …

Без разлика дали ќе одлучите да одите на крстарење по море или река, ќе забележите дека не е важна целта, туку патувањето. Уживајте во патувањето!

7. Одличен музички фестивал

Не е важно каква музика претпочитате, сигурно ќе најдете барем еден фестивал во регионот. Не заборавајте дека поентата на фестивалот не е само музиката, туку и дружење и бројни програми во кои можете да учествувате во текот на денот.

8. Роудтрип

Кога патувате со автомобил, голема предност може да биде тоа што сами одлучувате кога заминувате и колку долго ќе останете на едно место. Можеби би сакале патување каде што правите еден поголем круг и ќе уживате во кратките постојки по ваш избор.

9. Самостојно патување

Иако звучи чудно, многу светски патници тврдат дека биле психички исполнети и освежени од патувањето на кое биле сами.

Многумина тврдат дека најдобро се запознале на вакви патувања и веруваат дека секој треба да го проба барем еднаш во животот.

10. Истражете антички град

Неверојатно е искуството да се истражи место изградено пред илјадници години. Без разлика дали станува збор за пирамидите во Египет, аквадуктите во Рим или античкиот град Јордан, загарантирано ќе уживате во авантурата.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...