Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

БИЛ ГЕЈТС ПОВТОРНО ПРЕДВИДУВА – Еве кога може да очекуваме враќање во нормала!

Бил Гејтс веќе донираше десетици милиони долари преку својата фондација за да им помогне на научниците што побргу да ја запрат пандемијата. Сега, Гејтс вели дека верува дека работите може да бидат многу подобри следната година. Имено, како што пишува на својата веб-страница, Бил Гејтс верува дека светот веќе може да ги види ефектите од масовната вакцинација на пролет, и дека на лето ќе бидеме многу поблиску до стариот живот што го имавме пред пандемијата.

Во својата објава, Гејтс исто така вели дека верува дека главната причина за оптимизмот е токму вакцината што пристигнала и започнатиот процес на вакцинација. Не само што имаме неколку докажани добри вакцини (Pfizer, Modern и AstraZeneca, како и Спутник), туку и во моментов се развиваат многу повеќе вакцини. Бидејќи Фондацијата Бил Гејтс делумно ја финансира и Коалицијата за епидемиска подготвеност и иновации (ЦЕПИ), Гејтс исто така има добар увид во вакцините што ќе се појават.

– Многу фармацевтски компании исто така ги видоа придобивките од соработката во која сега работат. Ова е прилично слично на ситуацијата од Втората светска војна, кога Америка значително ги зголеми своите производствени капацитети со претворање на фабрики за автомобили во фабрики за цистерни и камиони – пишува Гејтс, додавајќи дека проблемот со дистрибуцијата на вакцината сè уште постои, но тој е убеден дека наскоро ќе се надмине.

Гејтс предупредува и на штетноста на теориите на заговор за вакцините, како и за него и неговата сопруга и предупредува дека ова ги комплицира процесите на вакцинација.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...