Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

15 починати и 493 нови заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 210
-Куманово 28
-Штип 14
-Прилеп 14
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 34
-Битола 15
-Охрид 24
-Кавадарци 32
-Гостивар 10
-Гевгелија 17
-Струмица 17
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Крушево 1
-Кочани 5
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 5
-Берово 6
-Валандово 5
-Виница 1
-Свети Николе 2
-Кичево 9
-Ресен 5
-Неготино 8

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (47, 58, 81 и 56г), еден од Куманово (35г), двајца од Струга (75 и 64г), еден од Велес (70г), двајца пациенти од Битола (70 и 56г), еден од Охрид (80г), еден од Кавадарци (73г), еден од ПЕ Гевгелија/ Богданци (63г), еден пациент од Крива Паланка (65г) и еден пациент од Неготино (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 450 оздравени пациенти од:
-Скопје 154
-Дебар 15
-Штип 32
-Прилеп 32
-Тетово 18
-Струга 16
-Велес 27
-Битола 34
-Кавадарци 23
-Гостивар 17
-Гевгелија 11
-Струмица 14
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 1
-Пробиштип 5
-Македонски Брод 2
-Валандово 1
-Виница 3
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 8
-Ресен 1
-Неготино 19

Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...