Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Хрватски сеизмолог кажа нешто од што се заледува крвта: “Ова ќе трае многу долго..”

Според него, фреквенцијата на земјотреси е толку голема што не поминуваат ни неколку секунди без да се затресе тлото.

Сеизмологот Сњежан Преволник вели дека се надева дека денешниот земјотрес со епицентар во Петриња со јачина од 6,2 степени бил најсилниот во оваа серија, но посочи дека претстои период на исклучително голема сеизмичка активност, кој ќе трае можеби подолго од една година. Преволник рече дека најсилниот земјотрес е поразителен.

– Ова е најсилниот земјотрес за кој имаме историско знаење дека се случил на тие простори и тој е еден од најсилните, ако не и најсилните, инструментално снимени во Хрватска – рече тој.

Според него, фреквенцијата на потреси на земјата е толку голема што не минуваат ни неколку секунди без да затрепери.

„Претстои период на екстремна сеизмичка активност што, се плашам, ќе трае многу долго, дури и повеќе од една година“, рече тој.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...