Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТОЧНО Е! Прегратките го продолжуваат животот до пет години – Овој хормон е одговорен за сè

Научниците откриле и дека мозокот ослободува окситоцин во големи количини кога остваруваме физички контакт со некој што е важен за нас. Гушкањето и галењето со најблиските предизвикува хемиски реакции во организмот. Една студија вели дека гушкањето не е само начин да покажете некому дека ви се допаѓа, туку дека го намалува нивото на стресни хормони во телото. Покрај тоа, прегратките можат да помогнат во рамнотежата на нивото на холестерол. Сепак, има еден улов – може да предизвика зависност.

Експертите заклучија дека гушкањето може да биде она што ве приближува вас и вашата подобра половина, па затоа имате повеќе причина да се гушкате. При гушкање и галење, се ослободуваат супстанции што прават да се чувствуваме добро. Ќе ви помогне да изградите долготрајна и посилна врска и изгледа идентично како бакнежот пред да одите на работа. Научниците веруваат дека прегратките можат да го продолжат животот до пет години, но и вашата врска.

Паровите нема да одречат дека гушкањето гради блискост во врската, но многумина се сомневаат дека тоа создава зависност. Причината за тоа чувство е романтичниот хормон окситоцин. Овој хормон најпрво беше анализиран како супстанца што предизвикува породување кај жените. Тоа е истата супстанца што му наредува на мозокот да ослободува млеко за новороденче. Тој е исто така одговорен за врската помеѓу мајките и бебињата. Сепак, со текот на времето, научниците сфатија дека овој хормон произведува чувство на среќа, топлина и loveубов. Значи, тоа прави да се чувствуваме добро.

Научниците откриле и дека мозокот ослободува окситоцин во големи количини кога остваруваме физички контакт со некој што е важен за нас. Во превод, нашите тела, поради ова, сакаат сè повеќе. Значи, ако вие или вашиот партнер обожавате да се гушкате и ви се чини дека сте опседнати, треба да знаете дека може да има научно објаснување за тоа.

novembar, glumci, horoskop, devojka, frajer, momak

Окситоцин ја намалува можноста за измама

Луѓето се моногамни суштества кои имаат потреба да создадат семејство и да го продолжат видот. Експертите сè уште се обидуваат да разберат зошто е тоа така. Според теоријата на еволуција, мажите треба да сакаат да ги шират своите гени, што би можеле да го постигнат во врски со повеќе жени. Окситоцин, изненадувачки, може да игра улога во тоа дали остануваат верни.

Психијатарот Рене Хурлеман спроведе истражување кое сугерира дека честите напади на окситоцин ги прават нашите партнери уште попривлечни. Покрај тоа, постојаното ослободување на окситоцин предизвикува ослободување на допамин, хормон кој исто така прави да се чувствуваме добро. Затоа, не е ни чудо што можеме да станеме зависни од луѓето што ги гушкаме. Причината може да биде од хемиска природа.

И така, следниот пат кога ќе помислите дека сте зависни од прегратки, не грижете се, сето тоа е прашање на природата.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...