Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Тања Савиќ минува низ ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ А СЕГА ПОЧНУВА И СУДЕЊЕТО: „Чекав толку долго, ќе чекам уште малку„

Пејачката веќе девет месеци минува низ вистински пекол, со оглед на тоа што од март не ги видела своите синови, па реши да го тужи сопругот.

Сопругот на пејачката Тања Савиќ ќе биде многу изненаден кога ќе ја слушне најновата одлука донесена од неговата сопруга. Имено, Тања со месеци се бори за своите синови кои се во Австралија со нивниот татко Душан Јованчевиќ.

– Конечно добивме суден ден. 19 февруари е, и ако чекав толку долго, ќе чекам уште малку. Сето ова ми дава уште една надеж и нова димензија на среќа дека моите соништа ќе се остварат и дека правдата ќе победи. Затоа што живеам за правда. Јас сум праведен човек и не сакам никој, ниту јас, да страдам. Овие работи што ми беа направени, не би ги правела на никого. Верувам дека секоја мајка треба да биде покрај нејзините деца. Не можам да кажам дека нема место покрај таткото, секако дека има, но никој нема право да ги одделува децата од мајката – беше искрен Савиќ за „ИДЈ“.

Тања верува дека ситуацијата ќе излезе во нејзина корист во најкус можен рок.

– Сигурно дека тој ќе го има тоа чувство. Австралиските власти ми ја пренесоа таа добра вест за датумот, па затоа сум неизмерно среќна и едвај чекам. Сè друго зависи од мене – рече таа оптимистички и искрено призна каква врска има со Душан.

– Не слушам од Душан. Тој изрази желба повеќе да не се јавувам на неговиот телефон, што јас апсолутно го почитувам. Сега се јавувам само на телефон на баба им, но сум во непријатна ситуација. Ако бабата не може да одговори, ќе ми биде одбиен разговор со моите деца. Ова се разговори од по пет до десет минути. Морам да бидам трпелива, кога ги имав овие нерви, морам да издржам, вели пејачката и додава:

-Бог ми дава најголема сила и нему сум му благодарнa за тоа. Го чувствувам присуството на Господ каде и да сум и знам дека Тој ме чува, како и моите деца. Тоа е мојот најголем спас во сето ова. Често се молам на Бога и одам во црква, пред спиење секогаш се молам: „Боже, само врати ми ги синовите“ и кога ќе се разбудам само ќе кажам: „Боже, кога ќе се раздени денот кога ќе заспијат и ќе се разбудат покрај мене?“ ” се изповедаше очајната пејачка.

Вистина.мк

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...