Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Страшни сцени во Норвешка – НАЛИКУВА НА АПОКАЛИПСА (фото)

Најмалку девет лица беа повредени, а околу 200 лица беа евакуирани во средата по свлечиштето во градче северно од Осло во Норвешка.

Норвешката полиција беше известена, во 4 часот наутро, за масивни одрони и дека осум куќи се откорнати од земја, во област во која живеат приближно 5.000 луѓе.

Полицијата го нарече ова катастофа и на Твитер соопшти дека „некои куќи се оштетени од свлечиштето. „Службите за итни случаи, со помош на цивилната заштита и норвешката армија, се вршат евакуација.

Околу 40 амбулантни возила беа испратени на местото на настанот и евакуацијата продолжи, бидејќи властите изјавија дека сè уште постои ризик од натамошно лизгање на земјиштето. Геолозите од Дирекцијата за водни ресурси и енергија на Норвешката  во моментов го проценуваат местото  за да утврдат дали е безбедно влегувањето на спасувачките екипи.

Областа каде се наоѓа овој град е позната по својот терен богат со еден вид глина што може да варира од цврста до течна состојба. Ова често предизвикува вакви катастрофи и многу пати имало пријави за лизгање на земјиштето.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...