6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Стојанче Ангелов ќе му организира курс за варење и ќе му раскаже на Мицкоски како е да се пие кафе со Апасиев

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов ги коментира последните изјави на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој преку медиумите се пожали дека лидерот на Левица нашол време за генералот Ангелов, а не за него.
Ангелов од старт ги отфрла инсинуациите за негова посебна блискост со Апасиев.
„На сите да им биде јасно дека немам ништо со Апасиев. Ни политички, ни приватно. Не знам што зборува Мицкоски. Претпоставувам дека причината заради која што одлучи да пие кафе со мене, а не со Мицкоски е заради посебниот метод на приготвување и атмосферата која што знам да ја направам. Заради мир во куќа, подготвен сум да му ги пренесам моите вештини на Мицкоски за да го привлече Апасиев“ , изјави Ангелов, шмркајќи од филџанот. Доколку не успее стратегијата за привлекување на Апасиев, Ангелов презеде обврска да му раскаже на Мицкоски како изгледало пиењето кафе со него.
Ангелов за почеток предлага Мицкоски да го преслуша Предраг Гојковиќ-Цуне и да ја научи наизуст неговата:
Кафу ми драга испеци

Кафу ми драга испеци,
Баш као да је драга душо за тебе,
Ај, ја чу ти дочи око пола ночи,
Да седнем крај тебе.

* *Целта на „Х-Фајлс“ е да се сврти вниманието на одредени појави во општеството. Секоја сличност со вистинските луѓе и институции не е случајна.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести