Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Русите добиваат Ковид-пасоши уште во јануари

Жителите на Русија кои биле вакцинирани против коронавирус од јануари 2021 година, автоматски ќе можат да добијат пасош што го потврдува тоа на веб-страницата на државните служби („Госуслуг“), изјави министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко.

„Планирано е во јануари на веб-страницата на државните служби да има можност, меѓу другото, автоматски да се добие пасош на вакцинирано лице со внесување лична сметка“, рече Мурашко на состанокот на президиумот на владиниот совет за координација на коронавирусите.

Според Спутник, тој исто така објавил дека 80% од вкупниот број на лица заразени со короната во Русија, односно околу 900.000 луѓе, се лекуваат дома. Мурашко посочи дека во последните денови се забележува позитивна динамика.

„Бројот на пациенти е намален за четири проценти“, прецизира тој.

Уште 27.002 случаи на коронавирус се регистрирани во Русија денес. Од почетокот на пандемијата во Русија, откриени се 3.105.037 случаи на инфекција со Ковид 19.

Да потсетиме, владата во Франција, исто така, му испрати закон на собранието што им овозможува на оние кои се вакцинирани да имаат пристап до јавен превоз, ресторани, културни институции и други јавни места, и со тоа ќе стане првата земја во Европа што воведува „зелени пасоши за вакцина“.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...