Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

498 нови заболени од Ковид-19, 17 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 246
-Куманово 30
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 34
-Тетово 19
-Струга 15
-Велес 5
-Битола 10
-Охрид 21
-Кавадарци 14
-Гостивар 19
-Гевгелија 12
-Струмица 8
-Крива Паланка 9
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 2
-Валандово 3
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 7
-Неготино 12

Починати се 17 лица, шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67г), двајца од Куманово (62 и 58г), еден од Прилеп (78г), еден од Тетово (59г), еден од Струга (81г), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81г), еден од Охрид (69г), еден од Крушево (54г) и еден пациент од Неготино (60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени пациенти од:

-Скопје 194
-Дебар 6
-Штип 22
-Прилеп 61
-Тетово 36
-Струга 20
-Велес 22
-Битола 39
-Охрид 45
-Кавадарци 24
-Гостивар 27
-Гевгелија 16
-Струмица 23
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 11
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Виница 1
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 18
-Ресен 5
-Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82301, бројката на оздравени пациенти е 60256, на починати е 2473, а бројот на активни случаи изнесува 19572.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...