Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТИТО НЕ БИЛ МНОГУ РОМАНТИЧЕН: Само еден збор бил доволен за Јованка да каже ДА!

Јованка Броз почина во Белград на 20 октомври 2013 година, на 89-годишна возраст. И покрај бројните приказни, никогаш не е јасно докажано до кој степен Јованка се мешала во државната политика. Никогаш не го презентираше својот поглед на приказната за настаните во поранешна Југославија, но сè до својата смрт тврдеше дека секогаш го сакала Тито со целото свое срце.

Љубовта што трагично заврши со разделба, а подоцна и со смртта на Тито, остави длабока трага кај Јованка, која се повлече од јавноста по смртта на нејзиниот сопруг.

Во биографиите на Јованка и Тито, „Со Тито“ од Блажа Мандиќ и „Јованка Броз Тито – Ковладетелка“ од Александар Матуновиќ, детално е опишана нивната врска, како и запросувањето и почетокот на бракот. Матуновиќ бил личен лекар на Тито, а Мандиќ бил близок советник на Тито, кому често и самата Јованка му се поверувала.

Јованка го запознала Тито во Дарувар откако ја заменила Даворјанка Пауновиќ Зденка како секретарка во неговата канцеларија, а деловните односи наскоро прераснале во нешто повеќе и парот тајно се венча во април 1952 година Јованка имаше 28, а Тито 60 години.

Додека на Јованка првично и пречеше нивната голема разлика во годините, Тито беше загрижен за недостатокот на образование, но тие брзо го надоместија тоа. Имено, непосредно по венчавката, Тито ѝ обезбеди на Јованка часови на протоколарни состаноци, соодветна облека и часови по странски јазик. Јованка наскоро се претвори од игнорантна жена во елегантна и образована дама.

Во својата книга „Јованка Броз Тито – Ковладетелка“, личниот лекар на Тито, Александар Матуновиќ, ја опиша Јованка како амбициозна жена која сакаше да го наследи Тито. Таа исто така му ги опиша своите чувства откако Тито ја запроси.

  • Непотребно е да се каже, бев изненадена и збунета. Па, јас бев девојка од средина со патријархални ставови. Разликата во возраста ме спречи да размислувам за таква врска. Покрај тоа, јас бев – нема да биде нескромно да кажам – симпатична и допадлива и имав повеќе додворувачи, му рече Јованка.
  • Мојот живот беше тежок, исполнет со стрес, лични загуби, секакви несреќи и чувствувам дека конечно ќе обезбедам мир и среќа со тебе, се зборовите со кои Тито ја запроси Јованка Будисављевиќ од Лика. До тој момент, двојката беше во врска пет години, но Јованка призна дека сепак е изненадена.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...