Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Околу 85 милиони луѓе ќе останат без работа – ПРИЧИНАТА НЕ Е ПАНДЕМИЈАТА

Unemployed Tired or stressed businessman sitting on the walkway after work Stressed businessman concept

Кога ќе се споменат откази од работа во последно време сите помислуваат на коронавирусот бидејќи е факт дека милиони во светот останаа без своите работни места поради пандемијата. Но сепак иднината ни носи и работи кои може да остават уште милиони без работа, а тоа нема да бидат болести.

Се претпоставува дека роботите ќе доведат до губење на 85 милиони работни места во средни и големи компании во следните пет години, бидејќи пандемијата ќе ги забрза промените на пазарот на трудот и ќе ги зголеми нееднаквостите, се вели во извештајот на Светскиот економски форум (СЕФ).

Истражувањето спроведено во 300 компании ширум светот покажа дека четири од пет администрации ги забрзуваат плановите за дигитализација на работата и примена на нови технологии, со што се поништуваат придобивките од вработувањето постигнати од финансиската криза 2007-2008 година.

– Ковид-19 го забрзува доаѓањето на иднината на работата – рече директорот на СЕФ, Садија Захиди.

За да ги задржат своите работни места, работниците ќе мора да научат нови вештини во следните пет години, бидејќи до 2025 година, работата ќе биде подеднакво поделена меѓу луѓето и машините, се наведува во студијата.

Во целина, се проценува дека создавањето работни места забавува, а нивното затварање се забрзува, бидејќи компаниите ширум светот сè повеќе користат технологија за да извршат многу работи.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...