Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Месечината исчезнала во 1110 година – ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧИЛО

Јапонскиот вулкан Асама можно е да бил виновникот за „црната месечина“.
На 5 мај 1110 година, Месечината не беше видлива на небото. Речиси илјада години овој настан остана мистерија. Неодамна, тим на истражувачи од Универзитетот во Џенова, ја открија оваа мистерија и што се случило таа ноќ со бушење на ледени јадра на Гренланд и Антарктикот.

Според анализите, „црната месечина“ може да била создадена од вулканските ерупции што се случиле помеѓу 1108 и 1110 година. Од нив се ослободил огромен облак од сулфур, кој подоцна паднал на земјата и се „зачувал“ во мразот.

Истражувачите исто така барале историска документација за екстремните затемнување на Месечината. Обично, најмрачните настани од 1600-тата година се придружени со силни вулкански ерупции.

„Kronika Peterborough“ нуди еден од најдолгите и најдетални описи на затемнувањето на месечината помеѓу 500 и 1800 година.

Анализите на прстените на дрвјата исто така покажаа дека времето во Западна Европа во 1110 година било екстремно студено и влажно.

Врнежите, исто така се поврзани и со аеросоли од вулкански ерупции, што би ја потврдило хипотезата на истражувачите.

Дали тоа бил вулканот Асама, или некој друг вулкан, сè уште не е потврденоа за тоа се потребни повеќе истражувања.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...