Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве зошто Никола Тесла важел за ЛУД НАУЧНИК

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата му донесе дизајнирањето на современите системи за напојување со наизменична струја и Теслиниот калем.

Покрај неговиот генијален ум, кој не може да се оспори, Никола имал многу навики што другите не ги разбирале, и затоа често го нарекуваа „луд научник“.

Еве неколку навики и одлики на Тесла:

-Не сакал да види кајсија,  му се лошело од нив

-На ручек, тој прво го сметал волуменот или површината  на чинијата, чашата или садот од кој јадел

-Ако започнел да чита книга, подоцна ги читал сите дела од истиот автор

-Имал пречувствителен слух и вид, така што имал големи проблеми со инсекти како што се комарци и муви

-Тој бил левак, но со текот на времето успеал да ја тренира десната рака, па често ги користел наизменично

-Секогаш ги броел своите чекори и ја пресметувал оддалеченоста на објектот или зградата од себе, а потоа и времето и неговата просечна брзина

– Обожувал гулаби, па дури имал и импровизирана амбуланта за повредени гулаби на прозорецот од неговата соба

-Не поднесувал жени со обетки и бизарни модерни фризури

-Бил опседнат со бројот 3 – од бројот на салфетки за ручек до хотелската соба.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...