Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

АПСЕЊА ВО ЦРНА ГОРА: УАПСЕН ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО

Црногорскиот амбасадор во Полска и поранешен министер за здравство Будимир Сегрт беше уапсен денес, објави вицепремиерот Дритан Абазовиќ.

– Поранешниот министер за здравство и амбасадор на Црна Гора во Полска, Будимир Сегрт е уапсен. Нема недопирливи! Борбата против високата корупција останува приоритет!”, Напиша Абазовиќ на Твитер.

Абазовиќ додаде дека ќе докаже дека државата е посилна од организираниот криминал.

Специјалната државна обвинителка Лидија Вукчевиќ му одреди мерка притвор на Шегрт, од 72 часа.

Тој во својстов на осомничен е сослушан за злоупотреба на положбата во случајот „Мељине“, во кој, покрај него, обвинителството се сомнева и на уште неколку лица, пренесува РТЦГ.

Вукчевиќ на прес-конференција на 25 декември објави дека истрагата за купување и продажба на болницата во Меjине утврдила дека државата е оштетена за најмалку 10 милиони евра.

„Во истражната постапка беа собрани податоци и докази од кои произлегува основано сомнение дека Д.К., М.Б., Х.А., М.С.А., Б.Ш и М.Б извршиле продолжено кривично дело злоупотреба на службената положба од член 172 од Кривичниот законик на Црна Гора “, рече Вукчевиќ пред новинарите, меѓу другото.

Тие, како што додаде таа, во јуни 2008 година, како претставници на Конзорциумот и банката, А Банка, правното лице А.К. како купувач склучиле договор за купопродажба на воениот центар на Мељине со Владата за купопродажна цена од 25 милиони евра.

„Со овој договор, купувачот се обврзал да изврши инвестиции во износ од 119 милиони евра во период од седум години, покрај плаќањето на откупната цена и на продавачот да му обезбеди гаранција за извршување во висина на обезбедување за правилно извршување на договорот  од десет милиони евра“, рече таа.

Вукчевиќ рече дека купувачот бил обврзан со договорот да инвестира 119 милиони евра и дека биле вложени само 17.000 евра.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Забава

Пејачката Сандра Африка не крие дека нема среќа во љубовта и дека досегашниот избор на парнери не бил доволно добар за да се венча...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...