Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

83 нови заболени од Ковид-19, 11 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 700 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 44
-Куманово 3
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 6
-Тетово 3
-Велес 4
-Битола 5
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Делчево 1
-Кратово 1
-Ресен 1
-Неготино 3

Починати се 11 лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 75г.), еден пациент од Велес (62г.), двајца од Битола (64 и 74г.), еден од Кавадарци (71г.),од Гостивар (85г.), од ПЕ Гевгелија/ Богданци (64г), пациент од Струмица (58г.), еден од Крива Паланка (61г.) и еден пациент од Радовиш (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 419 оздравени пациенти од:

-Скопје 149
-Куманово 28
-Штип 19
-Прилеп 33
-Тетово 19
-Велес 24
-Битола 21
-Охрид 1
-Кавадарци 25
-Гостивар 16
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 9
-Радовиш 3
-Кочани 5
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 11
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 394.329 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81804, бројката на оздравени пациенти е 59650, на починати е 2456, а бројот на активни случаи изнесува 19698.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...