7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ШОКАНТНА ИСПОВЕД НА ИЗНЕВЕРЕНА ЖЕНА: “Најдобрата пријателка открив дека е љубовница на мојот маж..”

Многумина, особено меѓу жените, имаат ваква приказна или сомневања дека се случила но, не излегуваат јавно со својот проблем се додека не се случи скандал или раскинување на врската, и бракот. А тогаш е веќе доцна. Вакво однесување на мажот кон некоја друга жена од блиската околина полудело многу жени, а оваа вистиснка приказна е доказ дека не се работи само за повредена суета или параноја на жените.

Уште кога го запознав, бев убеден дека тој е вистинскиот. Тој беше сладок, симпатичен, шармантен, духовит и придоби целосно. Секако дека сакав да се омажам за него, пишува Ема Стивенсон од Колорадо на својот Фејсбук, во кој детално го објаснува пропаѓањето на нејзиниот брак. Еве како изгледа нејзината приказна, монумина во неа ќе најдат интерес и за себе.

Следната година, се венчавме во интимна церемонија, а девет месеци подоцна ја родив нашата ќерка Меди. Дејв беше прекрасен татко и сопруг, толку многу што верував дека животот не може да биде поубав. Сакавме повеќе деца, но иако се обидувавме со години, не успеавме. На крајот, се согласивме да бидеме тричлено семејство, но не престанавме да се обидуваме.

Еден ден, нови соседи пристигнаа на нашиот кат. Веднаш отидовме да се сретнеме. „Јас сум Кејли“, ми рече новата соседка со широка насмевка. Таа и нејзиното момче Бен имаа 26 години, и имаа ќерка Енџел.

Наскоро станавме пријатели на семејството и Кејли и јас бевме добри пријателики. Кога верував дека животот не може да биде поубав, забременив. Јас и Дејв нормално бевме исклучително среќни , а првиот кому го кажав ова беше Кејли. Во тоа време неа ја чувтсвува како моја најголема поддршка и се чинеше дека и таа се радува за бебето.

Јас го родив Анју на крајот на таа година. Кејл ме увери дека и таа и Бен очекуваат дека еден ден ќе имаат бебе, а дека ми се на располагање за секоја помош. Но, еден месец подоцна, Кејли ми кажа дека таа и Бен се разделиле. Ја тешив со искрено срце. „Не ти треба некој што не те сака, кризата ќе помине и ќе дојде друг. Имаш не имаш нас, Дејв и јас сме тука за тебе“, ја тешев и убедував..

Кејли нкое време живееше со својата мајка, а потоа се врати во станот и се однесуваше како нејзиниот Бен никогаш да не постоел. Повремено, таа ќе побараше од Дејв да поправи нешто во нејзиниот стан, и тој стан одеднаш бараше се повеќе поправки. Кога го прашував сопругот што е токлку проблематично кај Кејли, тој само ќе ме погледнеше и ќе дадеше општ одговор. „Па, ние сме први соседи, каков проблем и да има треба да и помогнеме? – Зарем имаш некои сомневања околу тоа ? – прашуваше и потоа се смееше уверувајќи ме дека немам причина да се грижам. 

Во ретките моменти кога Дејв не беше кај Кејли, таа беше кај нас дома. Честопати кога се враќав од работа ги затекнував како расположено се смеат и разговараат во нашата кујна. Веројатно сум имала и некоја лута реакција на лицето за сето тоа а во тие моменти Кејли се насмевнуваше и ми велеше „Секако дека не ти пречи дужењето. Дојди, слободно придружи се на разговорот“, како да сум јас гостинка а таа да е во нејзината куќа.

На крајот, не можев повеќе да издржам и ја прашав отворено дали спие со мојот сопруг. Таа ме погледна директно во очи и ми рече: „Не, но ако сакав, тој можеше да биде мој веднаш“. Бев во шок, ова му го кажав на Дејв кој полуде и повторно ме уверуваше дека ништо не се случува меѓу нив.

Неколку дена подоцна, Дејв како и секогаш нешто средуваше во станот на Кели. Тој ден ме повика сестрата на Кејли, Шенон.

„Мислам дека треба да знаете дека Кејли и Дејв имаат врска“, ми рече таа. Бев запрепастен и во шок. Двајцата луѓе на кои најмногу верував во светот, ме изневерија. 

Веднаш му се јавив на Дејв по телефон – Знам се. Вие ме правите будала и а ти ми зборуваш дека нема зошто да се грижам, но сега знам дека навистина имате секс со неа – викнав во телефонот. Дејв негираше се додека не му реков дека Шенон ми го кажа тоа. Тогаш тој само ми рече „Што да ти решам, жал ми е Ем“.

Излезе дека нивната афера трае повеќе од еден месец. Тој ми се извини, но беше повеќе од очигледно дека навистина ја сака Кејли. Бев полудена од се наоколу. Малата Ања имаше само четири месеци, а нејзиниот татко наместо со неа секогаш беше со комшиката. Го избркав Дејв од дома, а Кејли веднаш објави на Фејсбук дека двајцата се дружат. Тие почнаа и да живеат заедно во друг стан.

Поминаа три години од тогаш. Дејв и јас сме разведени. Тие беа заедно две години, а потоа раскинаа. Едвај го надминав нивното предавство. Едвај се убедив дека не сум виновна за тоа што се случило. И, како што повеќе ги анализирав нашите 11 години заедно, сфатив дека тој е виновен. Дека јас бев таа што секогаш бев таму за него и кој стоеше покрај него во најтешките моменти. Дека љубовната измама со Кејли нема никаква врска со тоа како изгледам или дали сум се здебелила. Да, да беше вистински човек, тој никогаш немаше да го стори тоа. Сепак, мојата самодоверба падна брзо после тоа и отидов на фитнес курс што ми помогна да го намал стерсот низ вежбање, да  ја повратам самодовербата и да сретнам нови пријатели.

Но, она што најмногу ме плашеше е како сето тоа ќе се одрази на моите ќерки. Сепак, пред се, јас сум мајка. Сакам моите ќерки да израснат во силни, независни жени и затоа морав да им дадам вистински пример.

И денес имам моменти кога се сеќавам на нивните предавства и нивните игри и зборови што ми одекнуваат во главата. Но, навистина верувам дека можеше да биде и полоѓо ако Шенон не ми кажеше за врската а ние ќе продолжевме да живееме со трауми, кавги и стресови со години, Шенон на некој начин ми направија услуга, и уште поважно. И затоа сакам да им кажам на сите измамени жени: Вие не сте проблемот. Се е во ред со вас. Плачете, врескајте, сторете се што мислите дека ќе ви помогне. И не се затворајте во себе, зборувајте за ваквите ситуации со најблиските, некој од нов ќе ви даде добар совет и ќе ви помогне.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести