Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Силен земјотрес со интензитет од 5 степени по Рихтер, утрово ја потресе Хрватска (ВИДЕО)

Силен земјотрес со интензитет од 5 степени по Рихтер, утрово ја потресе Хрватска. Епицентарот бил на 44 километри југоисточно од Загреб, пренесуваат хрватските медиуми. Земјотресот се случил утрово во 6: 28 часот, на длабочина од 10 километри. Градоначалникот на Петриње изјавил дека има материјални штети.

„Не погоди силен земјотрес, никогаш не сум дожиеал вакво нешто досега. Не знам дали има жртви или материјална штета“, рекол Даринко Думбовиќ.

После првиот следувале уште два потреси со јачина од 4,7 и 4,1 степени според Рихтеровата скала, соопштуваат од Сеизмолошката служба на Хрватска. Новите потреси се забележани во 7:49 и 7:51 часот. Петриње се наоѓа на само 50 километри југоисточно од Загреб и 13 километри југозападно од Сисак. Сеизмолошката служба на Хрватска исто така објави дека јачината на земјотресот е 5 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот е VII степен од скалата ЕМС.

„Беше страшно, никогаш во животот не сум почувствувала таков страв, имав чувство дека тресе 10 секунди. Се ни падна од полиците… Само врескав за да проверам дали ќерка ми е добро. Ние и добро поминавме, не можам ни да замислам како им е на луѓето во Петриње“, рекла Сања од Тополовац крај Сисак.

Во Загреб нема дојави за штети, но затоа во Петриње има.

најчитани вести

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...