Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Поранешниот бугарски премиер остана без работа

Жан Виденов е невработен веќе два месеци. Поранешниот премиер беше отпуштен од Европската висока економска школа и менаџмент во Пловдив, каде што предаваше на студентите неколку години во повеќе дисциплини и добиваше плата на вонреден професор од 5.000 лева, пишува plovdiv24.bg.

Заедно со него, сите негови колеги беа отпуштени, бидејќи приватниот универзитет банкротираше. Во него, Виденов не беше само предавач на дисциплини за управување, туку и генерален секретар. Тој минатата година знаеше дека колеџот не оди добро финансиски, но не очекуваше дека ќе ја изгуби работата толку брзо.

Поранешниот премиер има право да се регистрира во канцеларијата за врабоување, од каде што ќе добива приход. Ако не го стори тоа, ќе мора да бара нова работа или да се потпре на друг универзитет за да го покани на неговите оддели, бидејќи тој сè уште не е за во пензија и нема сигурни приходи. Следниот март ќе наполни 62 години, што значи дека има уште две години до пензионирање.

Иако примал солидна плата како предавач, екс-премиерот живее скромно, откриваат неговите соседи од Пловдив.

Тој никогаш не се преселил од стариот стан во кој живеат со неговата сопруга и не бил во искушение да купи скап и сјаен џип.

И во неговите последни работни денови беше забележан како паркира стар автомобил пред приватниот универзитет.

Жан Виденов беше премиер на Бугарија во периодот од 1995 до 1997 година од редовите на БСП.

Дури и да остане „на улица“ долго време, Виденов веројатно нема да биде сиромашен. 

Неговата сопруга Каталина има успешна деловна активност поврзана со одгледување есенцијални култури и производство на масла од нив.

Единствениот син Васил гради вртоглава кариера како архитект во Софија. Наследникот на Виденов исто така не сака да биде во центарот на медиумскоот внимание. Не е јасно дали има сериозна врска, иако стана маж за брак.

Тешките финансиски периоди во семејството на Жан се случуваат токму кога тој реши да инвестира во нов имот. Среде лето се шпекулираше дека поранешниот премиер се стекнал со убава парцела во Пловдив Беверли Хилс, селото Марково, каде што требало да изгради вила, но Виденов никогаш не ја потврди информацијата.

најчитани вести

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...