Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОВА МОРА ДА ГО ВИДИТЕ: АПСОЛУТЕН ХИТ НА ИНТЕРНЕТ – РАСПЕАН ПОЛИЦАЕЦ

Финецот Петруш Шродрус, кој на социјалните мрежи е познат како “полицаец кој пее“, објавил албум со познати руски песни во своја интерпретација.

– Тие песни ги знам и на фински, па сакав да ги научам и руски како би ги извел подобро. Учење како се изговараат траеше долго. Дури имав и улител. Среќен сум што луѓето ми пишуваат, кои разбираат за што пеам. Да, тие слушаат дека руски не е мој мајчин, но навистина се трудам – рекол Шродерус.

На репертоарот на пеач-полицаец се нашле голем број советски песни. Популарен хит од 1956 година „Я lюblю tebя, žiznь“ во негова интерпретација се појавил на јутјуб каналот на полицијата во финскиот град Оулуа 17. април.

Песната веднаш го пронашла својот пат до срцата на интернет корисниците со што број растел од ден во ден за да денес достигне скоро три милони прегледи.

Видеото се завршува со зборовите “Сакајте го животот. Останете дома“.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...