Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МИСТЕРИЈА: Возот влегол во тунелот, но никогаш не излегол од него (ВИДЕО)

На 14 јули 1911 година, компанијата Занети им понуди бесплатно возење на богатите Италијанци како дел од својата рекламна кампања во која тие претставија нов воз. 106 патници уживаа во возењето гледајќи во прекрасните предели на Италија, а тие со нетрпение очекуваа да поминат низ новоизградениот тунел, еден од најдолгите и најголемите во тоа време.

Возот влегол во тунел во Ломбардија, но никогаш не излегол од него. Работниците и полицијата пребаруваа на секој сантиметар од тунелот и не најдоа ништо.

Возот немаше каде да оди освен да стигне до другата страна. Немаше траги од несреќа. Сепак, пронајдени се двајца патници кои скокнале од прозорецот пред да влезат во тунелот.

– Слушнав пригушен шум и во еден момент видов бел чад, кој буквално го проголта целиот воз. Беше толку страшно што ме фати паника и скокнав низ прозорецот. Видов дека некој друг скокна по мене – рече еден од преживеаните. Човекот подолго време страдаше од несоница и траума.

За време на Втората светска војна, овој тунел беше бомбардиран и затворен засекогаш. Никој не можеше да ја објасни оваа неверојатна појава. Имаше дури и сведоци кои рекоа дека виделе како возот влегува во тунелот и не излегува. Неколку извештаи велат дека патниците на возот Занети биле видени во Мексико.

Психијатар во локална болница тврди дека 104 Италијанци биле примени во „хистерична состојба“. Дека сите биле облечени во чудна облека тврдејќи дека патувале од Рим. На еден од патниците наводно имало цигари на кои го пишувало датумот 1907 година. Се тврди дека кутии цигари сè уште се чуваат во еден мексикански музеј. Немало конкретни докази за овој случај во Мексико, ниту е познато што се случило со пациентите.

На 29 октомври 1955 година, наводно, се појавиле три вагони во едно село во Украина. Пјотр Устименко, железнички работник, тврди дека молчеле. И описот на возот што тој го даде одговараше на возот на Занети. Возот, со ролетните цврсто затворени, вратата отворена и кабината на возачот празна, се движеше потполно тивко.

Возот бил виден уште неколку пати на различни дестинации и временски периоди. Дури и денес, луѓето не престануваат да ја истражуваат чудната појава на возот Занет.

најчитани вести

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...

Свет

Универзитетот Монаш во Мелбурн објави откривање на група научници кои посочуваат дека антителата спречуваат повторна инфекција најмалку осум месеци. Нивната работа, објавена во списанието...