Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДИРЕКТОРОТ НА СЗО: ОВА НЕМА ДА БИДЕ ПОСЛЕДНАТА ПАНДЕМИЈА!

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрехесус, предупреди денеска дека пандемијата на коронавирусите не е последна пандемија и дека земјите треба да инвестираат во јавното здравство за да бидат подготвени за идните здравствени кризи

  • Историјата нè учи дека ова нема да биде последна пандемија, а епидемиите се животни факти – рече Тедрос во видео порака по повод првиот Меѓународен ден на подготвеност за епидемии.

Тој оцени дека поголемите инвестиции во јавното здравство, со поддршка на владите и општеството, можат да „осигурат дека нашите деца и нивните деца ќе наследат побезбеден, поотпорен и одржлив свет“.

најчитани вести

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...

Свет

Универзитетот Монаш во Мелбурн објави откривање на група научници кои посочуваат дека антителата спречуваат повторна инфекција најмалку осум месеци. Нивната работа, објавена во списанието...