Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

296 нови заболени од Ковид-19, 18 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 296 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 90
-Куманово 19
-Дебар 9
-Штип 13
-Прилеп 23
-Тетово 14
-Струга 9
-Велес 16
-Битола 9
-Охрид 15
-Кавадарци 12
-Гостивар 4
-Гевгелија 7
-Струмица 17
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Ресен 9
-Неготино 9

Починати се 18 лица, двајца пациенти од Скопје (59 и 54г), тројца од Штип (49, 82 и 68г), еден пациент од Прилеп (81г), еден од Тетово (64г), еден од Струга (65г), еден од Велес (65г), еден од Битола (61г), еден од Охрид (84г), еден од Кавадарци (75г), двајца пациенти од Гостивар (73 и 52г), еден од Струмица (57г), еден од Крива Паланка (75г) и двајца пациенти од Кичево (82 и 68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 511 оздравени пациенти од:

-Скопје 231
-Куманово 26
-Штип 20
-Прилеп 35
-Тетово 25
-Струга 16
-Велес 21
-Битола 23
-Охрид 17
-Кавадарци 3
-Гостивар 19
-Гевгелија 7
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Радовиш 4
-Кочани 14
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 1
-Виница 4
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 393.629 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81721, бројката на оздравени пациенти е 59231, на починати е 2445, а бројот на активни случаи изнесува 20045.

Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-296-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-81721-ozdraveni-se-511-pacienti-pochinati-se-18-lica/

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...