Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТУРЦИЈА ГИ ЗАСИЛИ КОНТРОЛИТЕ БРЗ НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

  • Може да се изречат и парични казни до 200.000 лири (26.500,60 УСД), во споредба со претходниот максимум од 700 лири
  • Локалните гувернери или министерот за внатрешни работи можат да блокираат кампањи за донации преку Интернет за да спречат финансирање на тероризам и перење пари

Турскиот парламент усвои закон со кој ќе се зајакне контролата врз фондациите и здруженијата, пренесува Ројтерс. Според групите за човекови права, вклучително и Амнести Интернешнл, законодавството ризикува ограничување на слободите на граѓанските организации, додаде новинската агенција.

Законот дозволува министерот за внатрешни работи на Турција да ги замени членовите на организациите под истрага за обвиненија за тероризам. Министерството за внатрешни работи исто така може да поднесе жалба до судовите да ги прекинат групните активности според новиот закон.

Текстовите се однесуваат на меѓународни организации, кои исто така можат да бидат санкционирани.

Законот е напишан од владејачката партија на претседателот Реџеп Таип Ердоган, која има парламентарно мнозинство со своите националистички сојузници.

Претходно оваа недела, седум граѓански организации во соопштението рекоа дека обвиненијата за тероризам во Турција се произволни, додавајќи дека законот ја крши презумпцијата на невиност и ги казнува оние чиишто судења не се финализирани.

„Со оглед на тоа што илјадници граѓански активисти, новинари, политичари, членови на професионални организации се испитани според (Анти-терористички акт), несомнено е дека овој закон ќе биде насочен кон скоро сите опозициски здруженија“, велат организациите. 

Властите започнаа истраги засновани врз обвиненија за тероризам против стотици илјади луѓе потиснати од неуспешниот пуч во 2016 година. Членови на невладини организации и други граѓански здруженија беа испитани и судени, а стотици фондации беа затворени со декрети.

Критичарите велат дека владата на Ердоган го искористи обидот за државен удар како изговор за напад врз неистомислениците. Сепак, владата вели дека мерките се неопходни со оглед на безбедносните закани со кои се соочува Турција.

Според законот, темелно годишно ќе ги проверуваат и државните службеници. Локалните гувернери или министерот за внатрешни работи можат да блокираат кампањи за донации преку Интернет за да спречат финансирање на тероризам и перење пари.

Може да се изречат и парични казни до 200.000 лири (26.500,60 УСД), во споредба со претходниот максимум од 700 лири. Според организациите, ова „во пракса ќе доведе до затворање на многу здруженија“.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Свет

Баба Ванѓа, чие вистинско име е Вангелија Гуштерова, беше наречена „Нострадамус на Балканот“, заради нејзините предвидувања кои гледаат на крајот на светот во 5079...

Свет

Универзитетот Монаш во Мелбурн објави откривање на група научници кои посочуваат дека антителата спречуваат повторна инфекција најмалку осум месеци. Нивната работа, објавена во списанието...