Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Милијардер ја открива тајната за долг и среќен живот

Покрај неговата улога заедно со Бафет, Манџер е претседател на Дејли Журнал и е член на управен одбор на малопродавачот Костко.

Едно од најчестите прашања со кои се среќава Манџер е што е тајната на долгиот и среќен живот, во неговиот случај исто така исклучително успешен.

Неодамна, милијардерот одговори на ова прашање со низа „едноставни“ совети.

Не биди премногу завидлив
Не биди премногу незадоволен
Не трошете повеќе отколку што заработувате
И покрај вашите проблеми, останете весели
Работите и соработувајте со луѓе од доверба
Правете го она што треба да го направите, која е вашата работа
Дајте му пари на вашиот сопруг и гледајте како се претвора во идиот: Правило што не може да пропадне!
Неговиот рецепт е логичен, вели тој. „Паметно е да се остане секогаш весел“, рече Манџер и за да го постигнете тоа, важно е да се ослободите од негативните чувства.

„И, дали можете да бидете среќни кога апсолутно ќе потонете во длабока омраза и огорченост? Секако дека не. Па, зошто би го прифатиле тоа? “, Рече милијардерот.

Чарли Манџер пораснал во Омаха, Небраска, како и неговиот партнер Бафет и работел во самопослугата на дедото на Бафет, како и самиот Бафет.

„Сепак, тоа беше 1959 година пред да го запознаам Чарли, долго откако тој ја напушти Омаха за да го направи Лос Анџелес свој дом. Јас во тоа време имав 28, а тој 35. Лекарот од Омаха кој се сретна со нас предвиде дека ќе успееме – и успеавме “, напиша Бафет за својот долгогодишен партнер во годишното писмо до акционерите за 2014 година.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Забава

Кристина Кија Коцкар, Катарина Живковиќ и заминаа на патување и искористија шанса целосно да се препуштат на уживањето. Пејачките решија да избегаат од Белград...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...