Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Пулмолог опишува како го контролираме дишењето, но исто така и како дишењето нè контролира!

Замислете лек кој може брзо и трајно да го намали нивото на стрес, да го подобри варењето на храната, да го намали воспалението, да ги зајакне белите дробови и да го стимулира ослободувањето на хормоните на среќата. Што ако кажеме дека таков лек е потполно бесплатен и нема несакани ефекти? ожеби звучи премногу добро за да биде вистина, но таков рецепт постои и секој има пристап до него во кое било време од денот или ноќта. Не зборуваме за некој вид магична пилула или медицински прав. Зборуваме за дишење.

Лековит потенцијал на контролирано дишење

Пулмологот д-р Мајкл Step. Стивен ги открива придобивките од контролираното дишење за физичкото и менталното здравје преку лично искуство, како и примерот на пациенти со белодробни заболувања како што се хронично опструктивно белодробно заболување (ХОББ) и астма. Во својата книга Дишење: Силни страни, слаби страни и иднината на нашите неверојатни бели дробови, Стивен опишува како го контролираме дишењето и како дишењето нè контролира. Од физичка гледна точка, вели тој, корисно е да се дише бавно и длабоко на желудникот бидејќи ја активира дијафрагмата и му овозможува на телото да апсорбира повеќе кислород. Абдоминалното дишење е основа на многу техники на дишење бидејќи помага во одржување на рамнотежата на вентилацијата и перфузијата.

Ilustracija

“Штом воздухот ќе влезе во нашето тело, крвта мора да биде на вистинското место за да прими кислород. На дното на дијафрагмата, поради гравитацијата, циркулацијата е многу подобра. Ако не ја користиме дијафрагмата, го блокираме протокот на кислород таму каде што е најдобра перфузијата (циркулацијата на крвта)”, објаснува тој. пулмолог, а го пренесува Клубер. Психолошки гледано, длабокото дишење го стимулира вагусниот нерв, обезбедувајќи смирувачки ефект.

“Нашиот мозок добива сигнал дека можеме да се смириме. Дишеме бавно и длабоко, што значи дека сè е во ред”, вели Стивен. Правилното дишење ни дава придобивки опишани погоре за релативно краток временски период. Главната работа е да се прави редовно. Стивен препорачува да се започнува секој ден со една минута светлина, контролирано дишење и ова времетраење постепено да се зголемува со текот на времето.
Ако успеете да посветите 3 до 5 минути секој ден на оваа активност, наскоро ќе забележите промена на подобро.

Како да изберете практика за дишење

Интернет пребарувањето ќе ви овозможи огромен број популарни практики на дишење. Многу од нив, на пример, техниката „4-7-8“ се состои во фактот дека ви е даден одреден број секунди за да вдишете, да го задржите здивот и да издишите. Сепак, д-р Стивен верува дека овде можете лесно да импровизирате и прилагодите која било техника за себе, заснована на вашите цели и потреби.

Devojka, disanje, pluća, odmor, joga

Пример за шема што може да се следи:

Вдишување – првиот број – го зголемува нивото на кислород што влегува во телото. Ако барате поенергична техника, можете малку да го продолжите времето.

Држењето здив – вториот број – ја активира мембраната и ја забрзува размената на гасови. Ако сакате да го зголемите капацитетот на белите дробови за вежбање или ако страдате од проблеми со белите дробови, можете малку да го продолжите времето.

И, конечно, издишувањето – последната бројка – дава јаглерод диоксид, нуспроизвод. Времето за овој дел од вежбата е обично еднакво или малку подолго од времето на вдишување. Мало зголемување ќе ја зголеми релаксацијата и детоксикацијата.

Самиот доктор Стивен тврди дека секое утро започнува со неговата персонализирана техника на дишење од 5-2-7, што му помага да се фокусира, да го расчисти умот и да го одржи здравјето на белите дробови.

„Најдобро ми е да го сторам ова наутро, па веднаш по будењето, посветувам 5 минути на вежби за дишење, а потоа правам јога со цел правилно да се„ прилагодам “на целиот ден“, вели пулмологот. Ако се чувствува уморен и му треба енергија, тој брзо и енергично го вдишува и издишува воздухот што служи како еден вид „шолја кафе“.

„Вдишувам и издишувам 30 секунди, а потоа се враќам на мојата вообичаена техника 5-2-7“, додава Стивен. Ако треба да се опуштите – можеби со подолго издишување – можете да го сторите тоа пред спиење. Предноста на техниките за дишење е што сè може да се прилагоди индивидуално според личните потреби и услови. Нашиот пулмолог и алерголог д-р Бранимир Несторовиќ, кој ја практикува техниката 7-8-8 секој ден, исто така зборуваше за слична техника на вежби за дишење што ја применува и самиот.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Забава

Кристина Кија Коцкар, Катарина Живковиќ и заминаа на патување и искористија шанса целосно да се препуштат на уживањето. Пејачките решија да избегаат од Белград...

Македонија

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом,...