Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Десет откритија за животот надвор од Земјата во 2020 година! (Фото)

Во вселената има повеќе океани отколку што мислиме

Планетите што имаат океани или значителни количини на вода на површината или под неа, се многу почести во вселената отколку што мислиме. Вода има и во нашиот Сончев систем, не само на Земјата, така што беше пронајдена на месечината на Јупитер Европа или Месечината на Сатурн Енцелад.

Научниците, испитувајќи 53 планети надвор од нашиот Сончев систем, кои се слични по големина на Земјата, утврдија дека дури и една четвртина може да има вода.

Бубачките“ дишат водород, можеби и вонземјани можат да го сторат тоа

Повеќето живи суштества на Земјата не можат да преживеат без да вдишат кислород, но во вселената нема многу, се проценува дека тој прави само 0,1 процент од вкупната маса на универзумот, во кој преовладуваат водородот (92%) и хелиумот (7%).

Сепак, во мај годинава, научниците утврдија дека познатата бактерија Ешерихија коли, но и квасец, едноклеточна габа, може да преживее без кислород. Во средина составена само од водород или хелиум, тие дури успеале да растат, но побавно отколку со кислород, па научниците сметаат дека тоа може да укаже дека има живот некаде без кислород.

Живот околу црните дупки

Научниците тврдат дека црните дупки во вселената не мора да проголтаат сè што е во нивна близина, но дека планетите околу нив можат да создадат стабилни орбити. Наместо aвезда, тие може да се загреваат од произведената енергија додека црна дупка ги голта космичките зраци на зрачење во позадина.

Можеби вонземјаните нè бараат

Една од целите на многу научници е да бараат вонземјани, но можеби и тие не бараат нас. Во октомври, научниците направија каталог со повеќе од 1.000 блиски sвезди, од чии планетарни системи цивилизацијата може да го набудува животот на Земјата.

Повеќето вонземјани се веројатно веќе мртви

Една нова научна студија, спроведена од НАСА и Калифорнискиот институт за технологија, укажува на тоа дека оптималната временска рамка за развој на вонземски цивилизации е околу 8 милијарди години по формирањето на Млечниот пат и дека ваквите цивилизации повеќе од веројатно веќе се самоуништиле.

Значи, долго пред потеклото на животот на Земјата. Тие дошле до ова откритие проучувајќи ја фреквенцијата на формирање на смртоносни супернови, времето што е потребно за да се појави цивилизација и колку време е потребно за развој на оружје што може да доведе до самоуништување.

Можеби не ги наоѓаме затоа што се бараме себеси

Научниците веруваат дека една од најголемите пречки во потрагата по вонземски живот е тоа што ние се бараме себеси, односно форма на живот што наликува на нашиот.

Сепак, животот на другите планети може да има сосема поинаква форма од оној на Земјата, па сега антрополозите сугерираат дека потрагата не само што треба да бара вонземски живот само на овој начин, туку и да отвора други можности.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Забава

Кристина Кија Коцкар, Катарина Живковиќ и заминаа на патување и искористија шанса целосно да се препуштат на уживањето. Пејачките решија да избегаат од Белград...

Македонија

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом,...