Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

„Ако бевме на тоа ниво да можеме да ставаме чип во вакцините, може да живееме до 150 години“

Немања Деспот Марјановиќ специјализиран за бели дробови и откривање на тоа како работи КОВИД-19, неговиот тим помогна да се најде подобра терапија за вирусот. Во исто време, тој работеше на откривање на механизмите со кои клетките на ракот се бранат од терапија.

Тој се потпираше на теориите на заговор што кружеа кога станува збор за коронавирус и човечки чипови. Тој рече дека разбира скептицизам во врска со вакцината. ‘Ако бевме на ниво на примена и разбирање на науката за да можеме да ставиме чип во вакцините, би можеле да живееме до 150 години. Тоа е научна фантастика. Друга работа, зошто некој да не чипува со вакцина, кога сите држиме мобилен телефон со чип во рацете, каде што можат да го следат нашето место, кои страници ги посетуваме “, рече научникот.

Тој додаде дека клиничките студии не лажат и дека добрата вест е што научниците реагирале толку брзо. „Разбирам луѓе кои се скептични во однос на вакцината, особено затоа што е направена за толку брзо време, но верувајте ми, тоа е добра ситуација што научната заедница успеа да реагира толку брзо“, заклучи Марјановиќ.

Тој даде пример за вакцинација во САД. Погледнете ги резултатите од клиничките студии, клиничките студии не лажат. Последната ставка тука во САД, првите луѓе што се вакцинираат сите се здравствени работници. Дали некоја земја би играла со изложување на целата своја медицинска заедница, без која би било тешко да се преживее оваа пандемија, на опасност? Станува збор за неколку милиони луѓе “, рече докторот на науки за порталот Б92.

најчитани вести

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Забава

Кристина Кија Коцкар, Катарина Живковиќ и заминаа на патување и искористија шанса целосно да се препуштат на уживањето. Пејачките решија да избегаат од Белград...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...