Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

“Neverland” конечно доби нов газда – Мајкл Џексон го напушти после педофилскиот скандал

Калифорнискиот имот “Neverland” на Мајкл Џексон е конечно продаден, повеќе од десет години по смртта на поп пејачот кој го напуштил откако бил обвинет дека таму силувал деца.

Инвеститорот милијардер Рон Баркл, некогашен семеен пријател на Џексон, неодамна го купил тој имот голем 1,1 илјади хектари, објавил неговиот портпарол во четвртокот, пренесува агенцијата “Reuters”.

Во медиумите е објавено дека “Neverland”, неодамна преименуван во “Сикамор Вели Ранч”, е продаден за 22 милиони долари. Пред само пет години за имотот се барале 100 милиони, а во 2017-та година 67 милиони долари.

Џексон, кој во 2009-та година се предозирал со анестетикот Пропофол на 50 годишна возраст, го купил тој имот во Лос Оливос во 1988-ма година за 19,5 милиони долари. Го нарекол по земјата на Петар Пан.

“Neverland” или “Недојдија” имал зоолошка градина, железничка и луна парк. Џексон таму забавувал деца, а едно дете во 2005-та година го обвинило за злоставување, но пејачот бил ослободен од обвинението. После тоа пејачот ветил дека повеќе никогаш нема да се врати на имотот.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...