Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ШТО НИ НОСИ ИДНИНАТА? Светските сили создаваат СУПЕР РОБОТИ – ВОЈНИЦИ

Франција штотуку го одобри развојот на бионички воини, додека Соединетите држави, Кина и Русија со децении ги „подобруваа“ припадниците на нивните армии на различни начини.

Војници со супермоќи – зголемени сетила, натчовечка сила, неверојатна брзина, можност да скокаат дури и неколку метри … – веќе долго време се само интересна тема за книги од научна фантастика, филмови и стрипови. Сепак, денес тие постојат. И не само во некои нејасни планови на злобни генијалци, туку и во лабораториите на водачите на воената индустрија.

Неверојатниот напредок на науката во последниот половина век овозможи да се претворат војниците од крв и месо во неуништливи машини за убиство. И експериментите со кои светските сили ги „подобруваат“ своите воини, што до неодамна беше најголемата тајна, станаа нешто за што се почесто се зборува во јавноста.

Големо признание

Така, пред само две недели, Етичкиот комитет на француското Министерство за одбрана даде зелено светло за развој на бионички војници, пишува ВВС. – Човечките суштества долго време бараа начини да ги зголемат своите физички и когнитивни способности заради војна. Можните подобрувања може да доведат до промена на телата на војниците. Се испитуваат апчиња за долгорочна будност на војниците и подобрување на слухот, како и импланти кои ослободуваат седативи или го подобруваат капацитетот на мозокот. Исто така, се изучува и дрога што им овозможува на војниците полесно да ја издржат болката или да ја зајакнат нивната ментална отпорност на тортура во случај на фаќање. Во тек е и истражување на импланти, што им овозможува на командите да ги читаат психофизичките параметри на војниците од далечина или да ги лоцираат на бојното поле. Другите импланти можат да им помогнат на војниците да разликуваат пријатели и непријатели, се вели во извештајот на Етичкиот комитет, чии делови ги објави ВВС.

Веднаш по набројувањето на различните можности за создавање супер-војници, овој комитет исто така изјави дека „потребно е да се извлечат јасни етички линии кои забрануваат евгени и генетски практики при истражувањето за подобрување на перформансите на француските војници“. Сепак, со зелено светло за понатамошно истражување, Франција навистина не ги повлече тие етички линии, туку само најави дека ќе ги прекрши и ќе стане друга во низата земји кои работат на создавање на „терминатор во униформа“. Армиите на Соединетите Американски Држави, Русија и Кина работеа на тоа подолго време.

Доминација на Пекинг

  • Интелигенцијата е јасна: Пекинг има намера да доминира во Америка и остатокот од планетата економски, воено и технолошки. Многу кинески иницијативи и компании се само еден слој на камуфлажа во активностите на Комунистичката партија на Кина. Разузнавањето покажа дека Кина дури ги тестира и припадниците на Народноослободителната армија за да создаде војници со биолошки подобрени способности. Нема етички граници кога станува збор за борбата за моќ на Кина, напиша Џон Ратклиф, директор на Националната разузнавачка служба на САД, во авторски текст во „Wallstreet Journal“

Американските научници Елза Кања и Вилсон Варндик неодамна објавија научен труд во кој се занимаваат со кинеската употреба на биотехнологија во армијата. – Кинеската национална стратегија за воено-цивилно спојување ја посочи биологијата како приоритет. Кина не е сама во препознавањето на потенцијалот на биотехнологијата на идните боишта, но начините на кои тие се обидуваат да ги интегрираат индустрискиот развој, академските институции и воените програми се навистина неверојатни. Тие се особено водечки во развојот на CRISP-Cas, технологија за модификација на гени. Концептот на жишенгкван, преведен како биолошка доминација или супериорност на командата во биологијата, станува сè поважен во делата за иднината на војувањето. Кина активно истражува нови граници на биолошките технологии – од развој на CRISP до бионичка роботика, интелигентни егзо скелети и техника за поврзување на луѓе и машини – наведуваат во текстот „Кинески воени биотехнолошки граници“.

Варндик за „NBC News“ изјави дека е помалку загрижен за предноста што ја носат овие биотехнологии на бојното поле и повеќе за последиците што може да доведат до промена на човечките гени. – Кога играме со генетиката на организмот, последиците можат да бидат непредвидливи – изјави тој.

Експерименти

САД официјално не работат на промена на гените кај припадниците на армијата, но се обидуваат на секој начин да создадат супер војници што ги имале во стрипот за капетанот Америка од Втората светска војна. Пентагон инвестира милиони, па дури и милијарди долари во развој на разни технологии што би ја зголемиле борбената способност на нивните трупи – DARPA работи на развој на егзоскелети, роботски додатоци, системи за телепатија, „имунизација на болка“ …

Порталот „smallwarsjournal.com“ наведува дека дури и во времето на Советскиот Сојуз, Црвената армија работела на развој на супер војници. – Тврдењата дека експериментите биле спроведени од 1936 до 1941 година се контроверзни. Советските научници хируршки вметнаа златни електроди во мозокот на илјадници доброволци, контролирајќи ги центрите за болка. Потоа, беа тестирани импланти на титаниум, кои наводно заштитувале делови од телото од мини и куршуми. Правда пишува дека повеќето од нив биле неуспешни, но дека денес има слични истражувања во Русија. Рускиот Централен истражувачки институт за производство на прецизни машини пред неколку години направи борбен костум наречен Warrior-3, егзоскелет од титаниум. Тој е многу сличен на американскиот и ја зголемува силата, брзината и издржливоста на носителот. Егзо скелетите рапидно се развиваат и во Кина и во Јапонија, а нивните производи може да се споредат со руските и американските – наведува Нилантан Нирутан во текстот „Над луѓето – подемот на супер војници“.

Постојат многу различни стратегии за создавање на терминатори од крв и месо, но најмногу стравови се предизвикани од манипулација со гените, со кои се справуваат сите светски сили, иако тие секогаш ги критикуваат своите ривали за тоа. Дури и пред две години, рускиот претседател Владимир Путин на форум рече дека „генетското кодирање може да доведе до катастрофа“ и дека таквите суперборци ќе бидат поопасни од нуклеарното оружје.

Невообичаени правила: Генетски пасош за руски војници

Доколку сакате да бидете специјалист во руската армија, потребно е да имате добри гени, тврди американскиот магазин Национален интерес.

Руската армија ќе ја одреди специјалноста на војниците според нивниот генетски пасош. Според шефот на Руската академија на науките Александар Сергеев, генетската предиспозиција е клучна за воениот персонал и нивните специјалитети. Рускиот претседател Владимир Путин со страв ја прифати генетиката и работи на генетски сертификати на популацијата. Ова ја турка Русија кон евгенични програми, како што се оние што постоеле во нацизмот – тврди списанието во текстот „Дали Русија прави армија генетски супер-војници слична на нацистите“. Нема потврда дека овие тврдења се точни.

Како сè е направено супер-војници

Допинг и лекови

Дури и Викиншките берзеркери користеле дрога за да настапат во полн бес за време на борбата.

Во нацистичка Германија во 1937 година, первитин беше патентиран, метамфетамин, што ги зголемува физичките способности и помага да не се чувствува уморен.

За време на Виетнамската војна, американските војници користеле амфетамини за да издржат борби, а нивната употреба продолжува и денес.

Многу војници ширум светот, како и најдобрите спортисти, користат анаболни стероиди за да ја зголемат силата, брзината и издржливоста.

Егзоскелет

Во 1890 година, рускиот инженер Николас Јанг го направи првиот познат егзоскелет.

Некои се користат за да помогнат во носење тежок товар, додека има и такви што им овозможуваат на луѓето кои не можат да одат да се движат.

Најразвиените воени егзоскелети се рускиот „Warrior 3“, американскиот ONIX, но и кинеските и јапонските колеги.

Импланти

Постојат тврдења дека Советскиот Сојуз експериментирал со вметнување електроди во мозокот на војниците со цел да се елиминира стравот.

Америка веќе инвестираше 65 милиони долари во софтвер што би бил инсталиран во мозокот на војниците и ќе ги зајакне нивните сетила.

DARPA работи напорно за да создаде воини кои можат телепатски да комуницираат, а се претпоставува дека не заостанува ниту Русија.

Генетска манипулација

Ниту една земја не призна дека се занимава со генетска манипулација со луѓе, но технологијата за тоа веќе постои и тешко дека ќе биде барем разгледана.

Кина и Америка веќе одгледуваат генетски модифицирани кучиња кои се посилни и побрзи од нивните роднини, па се верува дека имаат намера да го сторат истото и за луѓето.

Можните последици од модификацијата на гените кај луѓето и создавањето на нов вид војници сè уште не се доволно испитани.

Регенерација на органи

Научниците веќе работат на обновување на органите на војниците кои останаа без делови од телото во борбата.

Процесот е бавен, но досега тие успеаја да направат човечки уши и слични помали органи во епрувета, а работат и на развој на синтетичка крв.

Благодарение на употребата на роботски техники, научниците досега можеа да го вратат видот или контролата над рацете на некои војници.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Македонија

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом,...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...