Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ХОРОР: ПРОФЕСОР УБИЕЦ ФАТЕН НА ДЕЛО – ПОЛИЦАЈЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ПРОНАШЛЕ (фото/видео)

Судот го прогласи за виновен 64-годишниот Соколов, кој предавал на Државниот универзитет во Санкт Петербург, за убиството на 24-годишната докторантка Анастасија Јешченко во неговиот стан во ноември 2019 година.

Соколов бил уапсен откако бил извлечен од реката Мојка во близина на станот со ранец во кој биле отсечените раце.

Рацете беа утврдени дека ѝ припаѓаат на Јешченко, а истражителите пронајдоа други делови од телото во реката и во станот на Соколов во познатиот дел на Санкт Петербург, недалеку од музејот Ермитаж.

За време на судењето, Соколов сведочеше дека тој и Јешченкова биле во романтична врска и дека ја застрелал за време на расправија.

Обвинителите бараа казна од 15 години.

Соколов беше познат по книгите за времето на Наполеон и неговото ентузијастичко учество во реконструкција на историски битки, а неговиот случај привлече големо внимание во Русија.

На течен француски јазик, тој го претставувал Наполеон во бројни прикази на историски битки и други настани.

Раскошниот стил го направи популарен меѓу студентите, а тој зборуваше за својата страст кон Наполеоновата ера во ТВ-интервјуа. Наполеон беше негов идол и колегите по историја му се обраќале со „Сер“.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...

Македонија

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом,...