Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: 26 ПОЧИНАТИ, 530 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19

Во последните 24 часа се направени 1999 тестирања, а регистрирани се 530 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 229
-Куманово 37
-Штип 10
-Прилеп 37
-Тетово 5
-Струга 13
-Велес 14
-Битола 24
-Охрид 28
-Кавадарци 32
-Гостивар 13
-Гевгелија 9
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 1
-Кочани 5
-Демир Хисар 1
-Пехчево 8
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 2
-Кратово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 4
-Ресен 8
-Неготино 12

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (79, 75, 68, 78, 70, 84 и 83г), еден од Куманово (69г), четири од Прилеп (68, 88, 50 и 71г), еден од Тетово (53г), три од Струга (56, 84 и 81г), двајца пациенти од Битола (62 и 74г), тројца од Охрид (66, 65 и 79г), двајца од Гостивар (68 и 82г), двајца од Струмица (74 и 62г) и еден пациент од Делчево (56г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 538 оздравени пациенти од:

-Скопје 259
-Куманово 24
-Дебар 11
-Штип 14
-Прилеп 25
-Тетово 32
-Велес 17
-Битола 19
-Кавадарци 21
-Гостивар 18
-Гевгелија 11
-Струмица 15
-Крива Паланка 6
-Радовиш 8
-Кочани 6
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 3
-Пехчево 2
-Берово 5
-Валандово 3
-Виница 2
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 7
-Ресен 2
-Неготино 15

Досега во земјата се направени вкупно 392.376 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81425, бројката на оздравени пациенти е 58720, на починати е 2427, а бројот на активни случаи изнесува 20278.

Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-530-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-81425-ozdraveni-se-538-pacienti-pochinati-se-26-lica/

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...